آشنایی با سیستم دوربین دوگانه در گوشی های هوشمند

ممکن است برای تعداد زیادی از کاربران این سوال پیش بیاید که دوربین های دوگانه چیست و چه تاثیری بر کیفیت و وضوح عکس دارد و استفاده از این فناوری چقدر می تواند پاسخگوی نیاز و خواسته هایشان باشد. با وجود پیشرفت خوبی که در این حوزه به وجود آمده اما باز هم در شرایطی همچون نور کم دوربین ها عملکرد ضعیفی دارند. تجربه ثابت کرده است، استفاده از تعداد سنسور های بیشتر می تواند تاثیر مثبتی به روی عکس های ثبت شده داشته باشد.

دلیل به وجود آمدن سنسور های دوگانه:

با توجه به اینکه دوربین های کنونی که در گوشی های هوشمند به کار گرفته شده از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و توانسته است پاسخگوی طیف وسیعی از نیاز های کاربران باشند، اما قابلیتشان را همچنان می توان ارتقا داد. ترکیب سخت افزار های مناسب و ایجاد نرم افزار های هوشمند، به تولید کنندگان کمک کرده است تا بتوانند دوربین های مناسب و با کیفیتی را در اختیار مشتریان قرار دهند.
بسیاری از کاربران این دوربین ها توقع دارند با افزایش پیکسل ها، جزئیات بیشتری در اختیارشان قرار بگیرد ولی باید این مورد را هم در نظر گرفت، برای اینکه بتوانیم عکس واضح و با کیفیتی داشته باشیم به لنز بهتر و خطای رنگی کمتری نیاز داریم.

سنسورهای دوگانه
در واقع با افزایش تعداد پیکسل در یک دوربین نمی توانیم تضمین کنیم که عکس های با کیفیت بیشتری داشته باشیم. با توجه به توضیحاتی که قبلا گفته شد، میتوان از لنز های chromatic aberration استفاده کرد. اما این لنز ها دارای ابعاد بزرگتری هم هستند که نمی توان از آنها در دوربین های کوچک استفاده کرد. همانطور که گفتیم لنز هایی که تعداد سنسور های بیشتری برای وضوح تصاویر دارند، تعداد پیکسل های بیشتری را به تصویر می کشند.

در این قسمت می توان چندین مزیت دوربین های دوگانه را بررسی نمود:

تصاویر با بعد بیشتر

یکی از مزیت های جالب و مهم استفاده از دوربین های دوگانه، عمق دادن به عکس یا منتقل کردن حس پرسپکتیو می باشد. گاهی اوقات، بعضی از نقاشی ها این حس نزدیکی را به خوبی منتقل می کنند و می توانید میزان بعد و فواصل را در عکس احساس کنید. استفاده از دوربین های دوگانه این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا حس فاصله و عمق تصاویر را به طور همزمان درک کنند. حتی در بعضی از دوربین ها این قابلیت تا حدی پیشرفت نموده که می توان در نهایت یک عکس سه بعدی داشته باشیم.

پرسپکتیو

افکت بوکه یا مات کردن تصاویر پس زمینه

بوکه (bokeh) یک کلمه ژاپنی به معنای مات و تار است. در واقع به قسمت هایی از عکس که فوکوس نمی شوند و به صورت مات مشاهده می شوند بوکه می گویند. این مزیت باعث می شود سوژه مورد نظر عکاسی واضح تر باشد و فضاهایی که خیلی برای کاربر اهمیت ندارند در پس زمینه مات و تیره باقی بماند. از این مزیت می توانید برای ثبت تصاویری که قسمت خاصی از آن برای شما اهمیت دارد و سایر بخش های تصویر از اهمیت کمتری برخوردار می باشد، استفاده کنید.

بوکه

شارپ کردن تصاویر

شارپ کردن تصویر، تکنیکی است که به واسطه آن شفافیت ظاهری تصویر افزایش می یابد. هر چقدر این شفافیت بیشتر شود، می توان عکس های زیبا و جذاب تری را داشته باشیم. تفاوت کیفیت عکس هایی که با دوربین های دوگانه گوشی های هوشمند گرفته می شود را نسبت به دوربین های قدیمی کاملا می توان مشاهده نمود.

شارپ کردن تصاویر

با خیال راحت زوم کنید

 ابداع دوربین های دوگانه امکان زوم کردن با حفظ کیفیت عکس را برای کاربر فراهم کرده است. دوربین های قدیمی هم امکان زوم کردن را داشتند اما هر چقدر میزان زوم بیشتر می شد از کیفیت عکس کاسته می شد. اما این مشکل با به بازار آمدن دوربین های دوگانه کاملا مرتفع شد. در دوربین های دوگانه بزرگنمایی زیاد نمی تواند کیفیت عکس ثبت شده را کاهش دهد پس با خیال آسوده می توانید زوم کنید و عکس های با کیفیت بالا داشته باشید.

زوم

داشتن جزئیات بیشتر در محیط های کم نور

داشتن نور مناسب برای عکاسی خیلی مهم می باشد. در صورت نداشتن نور کافی جزئیات قابل تشخیص نمی باشند و عکس، کیفیت خوبی نخواهد داشت. بنابراین از میزان تمایل کاربران برای عکاسی با دوربین گوشی در محیط های کم نور کاهش می یابد. در نتیجه داشتن لنز دوم در این مواقع می تواند به کمک شما بیاید. به کمک این سنسور ها می توانید جزئیات بیشتری را ثبت کنید و بعد از ثبت تصویر، نور بیشتری را به عکس اضافه کنید.

عکاسی در محیط کم نور

آیا پیشرفت دوربین ها به همین نقطه ختم می شود؟

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ورود دوربین های دوگانه، می توان منتظر شروعی تازه برای ایده هایی نو و جدید و همچنین ابداعات شگرف تر در زمینه دوربین باشیم. دنیا در حال تغییر و دگرگونی می باشد، پس اگر بخواهیم به پیشرفت دنیای تکنولوژی و فناوری امیدوار باشیم، باید افق دیدمان را وسیع تر کنیم.
دوربین های دوگانه قطعا آخرین پیشرفتی نیست که در زمینه دوربین رخ داده است. خبر های ضد و نقیضی وجود دارد که آیفون قصد دارد نسل جدیدی از دوربین های سه گانه را به گوشی های خود اضافه کند. یعنی به جای استفاده از دو دوربین از سه دوربین استفاده کند. اما به این اخبار خیلی نمی شود اعتماد کرد.
مطلب قابل تامل این است، به وجود آمدن دوربین های سه گانه یک هدیه خوب را در اختیار کابران می گذارد و آن هم عکاسی خیلی بهتر در نور کم می باشد. پس تا زمانی که گوشی های سه گانه وارد بازار شوند با خیال راحت از دوربین های دوگانه خود استفاده کنید و لذت ببرید و به ثبت تصاویر جذاب بپردازید.
دوربین های دوگانه از نظر نوع و کاربرد چندین گونه دارند. زیرا سازندگان گوشی و تبلت هر کدام اهداف مختلفی را نسبت به تولید این محصولات دارند، و از حسگر ها و لنز های متنوعی در تولیدات خود استفاده می کنند.
قابلیت هایی مثل بزرگنمایی اپتیکال، عکاسی با زاویه دید وسیع تر، تشخیص فاصله اجسام، بهبود کیفیت عکاسی با حسگر سیاه و سفید، همه این موارد ذکر شده در دوربین های دوگانه مختلفی وجود دارند.

در این قسمت با انواع دوربین های دوگانه آشنا می شویم:

حسگر تشخیص فاصله

چند سال پیش شرکت HTC در گوشی های خود از حسگر تشخیص فاصله استفاده نمود. در این سیستم از دوربین دوگانه، یک دوربین وظیفه عکاسی و فیلم برداری را داشت و دوربین دوم وظیفه ثبت یک نقشه سه بعدی از فضای مورد نظر و همچنین تشخیص فاصله جسم تا دوربین را می داد.
اطلاعات ثبت شده دو حسگر توسط اپلیکیشن دوربین پردازش می شود و افکت های جالب و زیبایی را ایجاد می کند. به عنوان مثال اگر به افکت بوکه نیاز داشته باشیم، قسمت هایی از عکس را که خیلی مورد نظر نیست را مات و تیره می کنیم به این صورت که نقاط دور را کمی مات می کنیم و نقاط دورتر را بیشتر مات می کنیم و با این روش می توانیم پس از عکاسی هم افکت بوکه را با غلظت کم و زیاد، داشته باشیم.
یکی از برتری هایی که افکت بوکه دوربین های DSLR نسبت به دوربین سایر گوشی های دیگر دارد، در این است که می توانیم میزان گشادگی دیافراگم را به دلخواه خود تغییر داده و همچنین سیستم فوکوس خودکار در این دوربین ها به مراتب قدرتمند تر می باشد.

حسگر تشخیص فاصله

دوربین سیاه و سفید و رنگی در دوربین های دوگانه

کاربرد دیگر دوربین های دوگانه، این است که از دوربین دوم برای افزایش کیفیت تصاویر مورد نظر استفاده می کند. معمولا دوربین دوم حسگری سیاه و سفید با رزولوشن بالاتری نسبت به دوربین اول دارد. در این نوع دوربین دوگانه، تنها تفاوتی که بین دو دوربین وجود دارد این است که حسگر یکی از آنها معمولی و حسگر دیگری سیاه و سفید می باشد. از نظر جذب نور دوربین سیاه و سفید دارای وضعیت بهتری است و در شرایطی که با کمبود نور مواجه باشیم کمک ارزشمندی می کند.

دوربین های دوگانه با عکاسی زاویه باز

تکنولوژی بعدی که در دوربین های دوگانه استفاده شده است، نوع عکاسی با زاویه باز می باشد. در این تکنولوژی دوربین دوم از لنز متفاوتی نسبت به دوربین اول برخوردار است. این سیستم از دوربین برای اولین بار در گوشی های LG g5 استفاده شده است. موتورولا نیز در گوشی x4 از این سبک پیروی نموده است و می توان توسط آن عکس های زیبا و جالبی گرفت.

عکاسی زاویه باز

دوربین های دوگانه، بزرگنمایی اپتیکال یا عکاسی تله

منظور از عکس های تله فوتو یا عکاسی تله، استفاده از لنزی با قابلیت زوم و گرفتن عکس هایی با زاویه دید محدود است تا بتوانیم پدیده های دور دست را بزرگتر به تصویر بکشیم. به کار گیری لنز تله فوتو در دوربین گوشی هایی که فضای بسیار کوچکی دارند و یا ضخامت گوشی کمتر از یک سانتی متر است امکان پذیر نمی باشد. خوشبختانه با ورود دوربین های دوگانه به بازار این مشکل حل شده است. دوربین های دوگانه با قرار دادن یک دوربینی معمولی در کنار دوربینی با لنزی که فاصله کانونی بلند تری دارد و تله محسوب می شود، توانسته خدمتی بزرگ در عرصه تکنولوژی داشته باشد.
روش کار در این تکنولوژی با تکنولوژی به کار گرفته شده در گوشی های رده اول ال جی مشابه است و به جای زوم بک کردن، روی سوژه دور زوم می شود. بنابراین کاربرد این دوربین روی گوشی های ال جی بیشتر مناسب گرفتن عکس های سلفی می باشد. اما کاربرد اصلی این تکنولوژی در اپل و سامسونگ، عکاسی ازسوژه های موجود در دوردست می باشد. استفاده از این سیستم در دوربین های دوگانه گوشی های امروزی مرسوم شده است. به عنوان مثال می توان از دوربین آیفون 7 پلاس و گلکسی نوت 8 سامسونگ نام برد.

عکاسی تله

با دوربین های دوگانه بهترین عکس ها را بگیریم

شرکت های بزرگی مثل اپل، هواوی، ال جی در گوشی های جدید هوشمندی که به بازار عرضه داشته اند از این تکنولوژی دوربین استفاده کرده اند. با ورود این تکنولوژی به بازار شرکت های دیگری هم به فکر مجهز کردن گوشی های خود هستند اما نحوه پیاده سازی آن در گوشی های مختلف، متفاوت است.
برای مثال شرکت هواوی در گوشی های p9 خود، از دوربین دوم برای گرفتن تصاویر سیاه و سفید، و گرفتن نور بیشتر استفاده می کند. اما در گوشی های هوشمند آیفون 7 پلاس لنز دوم وظیفه زوم نوری را با کیفیت دو برابری و نزدیک تر شدن به اشیا را دارد.

استفاده از کارایی حالت پرتره

در گوشی های آیفون 7 پلاس، می توان استفاده زیادی از حالت پرتره برد. برای استفاده از این حالت به اپلیکیشن دوربین خود بروید و حالت portrait را انتخاب کنید، بعد از انتخاب این گزینه گوشی شما را راهنمایی می کند که برای ثبت تصویر بهتر، باید در چه حالتی قرار بگیرید یا به عبارت دیگر از آن شی دور شوید یا به آن شی نزدیک شوید. همچنین برای نور پردازی شما را راهنمایی می کند که چه اندازه نور نیاز می باشد.
نگران نباشید، ممکن است برای دفعات اول که از این روش استفاده می کنید نتوانید نتیجه مطلوبی بگیرید اما با تمرین مهارت لازم را به دست می آورید.

انتخاب بهترین فوکوس

در سیستم عامل گوشی های اندروید، معمولا سیستم لنز دوگانه به صورت متفاوتی قرار دارد، به همین دلیل توصیه می شود برای رسیدن به نتیجه مطلوب حتما به اپلیکیشن گوشی خود مراجعه کنید تا به راحتی با روش کار دوربین آشنا شوید.
برای مثال در گوشی هواوی p9، برای ایجاد افکت و مات کردن تصویر پس زمینه، می توان به اپلیکیشن گوشی مراجعه کنید و در سمت چپ نمایشگر گوشی آیکن فشردگی دیافراگم را فشار دهید، اما دقت کنید حتما حالت Landscape را انتخاب کنید، تا بتوانید از حالت پرتره هم استفاده کنید.

کلام آخر

هدف از ارائه این مقاله، آشنایی کاربران عزیز با دوربین های دوگانه و روش کار آنها بود، تا در هنگام خرید گوشی هوشمند، در بازاری که هر لحظه باید انتظار ظهور تکنولوژی جدیدی را داشت، بتوانند با در نظر گرفتن تمام جوانب بهترین انتخاب را داشته باشند. شرکت های اپل، اچ تی سی و هواوی گوشی های هوشمند خود را مجهز به سیستم دوربین دوگانه نموده اند تا کاربرانشان بتوانند لحظات زیباتری را با کیفیت بالاتری ثبت کنند. دیگر شرکت ها نیز برای پیشرفت در حوزه فعالیت خود و تکنولوژی دست به کار شده اند تا از این غافله رقابت عقب نمانند.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

شاخه‌ها


پیگیری سفارشات شما