استارلینک چیست؟ استارلینک از نظر فنی یک سیستم اینترنت ماهواره‌ای است اما به نظر می‌رسد که می‌تواند مشکل اینترنت کاربران را حل کند. سیستم اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس قادر است سرعت اینترنت 150 مگابیت بر ثانیه را به صورت تئوری به هر نقطه از کره زمین برساند. برای این اتفاق تنها چیزی که کاربر نیاز دارد یک فضای باز است. در این مطلب هرچه در مورد اینترنت استارلینک باید بدانید را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بیشتر با این اینترنت ماهواره‌ای آشنا شوید. پس با کالاتیک همراه باشید.

چطور می‌توان برای استارلینک ثبت نام کرد؟

ثبت نام استارلینک

برای این کار باید وارد Starlink.com شد. در آنجا کاربر آدرس کاربر را می‌گیرد و به او اطلاع می‌دهد که آیا سرویس اینترنت ماهواره‌ای در آن منطقه موجود است یا خیر. در غیر این صورت، تاریخ تقریبی ورود استارلینک به او اطلاع داده خواهد شد.

استارلینک در حال حاضر به بین 400 هزار در سراسر جهان خدمات ارائه می‌دهد اما طبق گزارشی که اسپیس ایکس در فوریه 2021 (بهمن 1399) به FCC ارسال کرده، صدها هزار نفر در ایالات متحده هنوز در صف دریافت این اینترنت ماهواره‌ای هستند. درخواست‌ها نیز براساس اولویت اول برای منطقه تحت پوشش رسیدگی می‌شوند.

قیمت خدمات استارلینک چقدر است؟

استارلینک در حال حاضر 110 دلار برای هر کاربر هزینه دارد. دیش ماهواره‌ای استارلینک و روتر وای‌فای این شرکت نیز 599 دلار قیمت دارد. همچنین این شرکت یک سرویس Premium Starlink نیز ارائه کرده که سرعت‌های سریع‌تر و اتصال پایدارتری در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با این حال، قیمت آن 500 دلار در ماه و 2500 دلار دیگر برای نصب تجهیزات آن روی دست کاربر خواهد گذاشت. البته به نظر می‌رسد که این سرویس بیشتر برای کسب‌وکارها کاربرد داشته باشد تا مشترکین عادی. با این حال، در اروپا و آمریکای لاتین اکثر قیمت‌ها تا 50 درصد کاهش پیدا کرده‌اند.

آیا می‌توان لیست انتظار دریافت استارلینک را دور زد؟

آیا می‌توان لیست انتظار دریافت استارلینک را دور زد؟

بله؛ می‌توان این کار را انجام داد. در می 2022 (اردیبهشت 1401) این شرکت Starlink RV را برای کاربرانی می‌خواهند در مناطق دور افتاده سفر جاده‌ای داشته باشند، معرفی کرد. Starlink RV لیست انتظار دارد و هر کاربر می‌تواند آن را سفارش دهد و اسپیس ایکس به سرعت یک سرویس برای آن ارسال می‌کند.

سرویس Starlink RV ماهانه 135 دلار هزینه که از 110 دلار بیشتر شده است. اگر منطقه مورد نظر کاربر پر از کاربران مسکونی استارلینک باشد، پهنای باند دریافتی شخص کاهش پیدا خواهد کرد. انتظار می‌رود که سرعت دانلود در مناطق پر ازدحام تا 5 مگابیت بر ثانیه کاهش پیدا کند.

استارلینک چطور کار می‌کند؟

از راه‌اندازی فناوری اینترنت ماهواره‌ای دهه‌ها می‌گذرد. این فناوری شامل ارسال داده‌های اینترنتی (نه از طریق کابل)، از طریق سیگنال‌های رادیو موجود در خلا فضا است. ایستگاه‌های زمینی این سیگنال‌ها را به ماهواره‌های موجود در مدار زمین ارسال می‌کند و سپس داده‌ها به کاربران روی زمین ارسال می‌شوند.

استارلینک چقدر سریع است؟ آیا اینترنت آن پایدار است؟

استارلینک چقدر سریع است؟

به گفته کاربران، استارلینک در حال حاضر سرعت دانلود 50 تا 200 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود حدود 30 مگابیت بر ثانیه دارد و تاخیر حدودی 20 میلی ثانیه‌ای دارد. اسپیس ایکس قصد دارد سرعت دانلود را به مرور زمان تا 300 مگابیت بر ثانیه نیز افزایش دهد؛ اما در حال حاضر بیشتر کاربران با مشکل ازدحام مشترکین مواجه هستند.

انتظار می‌رود با پرتاب ماهواره‌های بیشتر استارلینک به مدار زمین سرعت افزایش پیدا کند. هدف بلندمدت این است که ماهواره‌ها به هزاران عدد برسند و سرعت به 1 گیگابیت بر ثانیه یا حتی 10 گیگابیت بر ثانیه برسد. در حال حاضر کاربران ادعا می‌کنند که سرعت‌ها متفاوت است و قطعی‌های گاه‌وبی‌گاه نیز تجربه کرده‌اند.

ازدحام کاربران چه تاثیری روی سرعت استارلینک دارد؟

به نظر می‌رسد که با افزایش کاربران، سرعت استارلینک کاهش پیدا می‌کند. اسپیس ایکس اعتراف کرده که برخی از کاربران با مشکلات شلوغی مواجه هستند. تعداد کمی از کاربران حتی اعلام کرده‌اند که سرعت دانلود زیر 10 مگابیت بر ثانیه یا تاخیر زیاد را تجربه کرده‌اند.

این شرکت قول داده که با ارسال ماهواره‌های استارلینک بیشتر به مدارد، مشکلات شلوغی را کاهش دهد؛ اما برخی از کاربران از نسبت به ادعای اسپیس ایکس آنچنان خوش‌بین نیستند.

آیا استارلینک در هوای سرد و بارانی کار می‌کند؟

دیش استارلینک در برف

بله‌؛ کار می‌کند. اسپیس ایکس اعلام کرده که استارلینک در آب‌وهوای زمستانی کار می‌کند و یک بخاری نیز در داخل دیش کار گذاشته است. در نتیجه، دیش آن می‌تواند یخ‌های اطراف را آب کند.

با این حال، اسپیس ایکس به کاربران توصیه می‌کند که دیش را از برف دور نگه دارند تا کیفیت سیگنال کاهش پیدا نکند. این شرکت در پرسش‌های متداول استارلینک می‌گوید: «باران یا باد شدید نیز می‌تواند روی اتصال اینترنت ماهواره‌ای تاثیرگذار باشد و منجر به کاهش سرعت یا قطعی‌های نادر شود.» در تصویر پایین مشخصات دیش اصلی استارلینک و دیش نسل دوم آن که سال گذشته وارد بازار شده را می‌بینید. همانطور که مشخص است، هر دو دیش برای کارکرد بین دمای 5- درجه تا 50 درجه سانتیگراد طراحی شده‌اند.

دیش های استارلینک

آیا می‌توان با اینترنت استارلینک بازی کرد؟

بله؛ در شبکه‌های مجازی ویدئوهای زیادی از کاربران منتشر شده که در حال استریم بازی با سرویس اینترنت استارلینک هستند. ممکن است هنگام جابجایی اتصال بین ماهواره‌های استارلینک تاخیر ایجاد شود؛ اما همچنان می‌توان بازی را اجرا کرد.

استارلینک در چه مناطقی در دسترس است؟

برای اطلاع از مناطق تحت پوشش استارلینک می‌توانید به وبسایت آن مراجعه کنید. همین سایت به کاربر اجازه می‌دهد تا با ارائه آدرس خود از پوشش‌دهی استارلینک در منطقه خود مطلع شوند.

سخن آخر

در این مطلب به سوالاتی که ممکن است پیرامون اینترنت استارلینک داشته باشید پاسخ دادیم و تلاش کردیم تا به زبان ساده این سرویس را برای شما توضیح دهیم. چنانچه سوالی در مورد این سرویس دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول

قیمت اینترنت استارلینک چقدر است؟

سرویس اولیه استارلینک ماهانه 100 دلار و یک بار هزینه 599 دلاری برای تجهیزات دارد. سرویس Premium Starlink هزینه ماهانه 500 دلاری دارد و تجهیزات آن 2500 دلار قیمت دارند.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

در حال حاضر استارلینک سرعت دانلود 50 تا 200 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود 30 مگابیت بر ثانیه و تاخیری حدود 20 میلی ثانیه دارد.

نظرات کاربران
(5)
 • امین غریب
  1401-07-03

  چند نفر امکان اتصال و استفاده همزمان از یک دیش رو دارن ؟

  آرتان
  1401-07-06

  تا اونجایی که میدونم 10 نفر همزمان

 • فرشاد
  1401-07-10

  با سلام. میخواستم ببینم که من گوشی سامسونگ دارم و در ایران هستم. آیا به گوشی من میخوره اگر این اینترنت ایران را پوشش بده و ایا رمز اعلام خواهد شد که موبایل را به وای فای وصل کنیم؟ با تشکر پاینده باشید.

 • ارمان
  1401-07-28

  استفاده ماهواره استارلینک ملزم به داشتن پایگاه زمینی است که تاشعاع هشتصد کیلومتری با روتر عملیات فرستادن اطلاعات رو انجام بده نزدیکترین پایگاه ایران ترکیه استانبول است با هزار و دویست متر فاصله

 • مهدی نادری
  1401-07-29

  با سلام
  من ی چیزی برام خیلی سواله
  به فرض مثال من ی ماهواره گرفتم همه کاراشو کردم و بهش وصل شدم ایا هر جای ایران برم بهش وصل هستم یا مثل مودم حد فاصل مجاز داره

 • فرزاد
  1401-07-30

  سلام ..بُرد این دستگاه یا شعاع این دستگاه تا چند متر رو ساپورت میکنه ..یا یک دستگاه به چند نفر میتونه خدمات اینترنت رو بده

دیدگاه خود را بنویسید
*
*

شاخه‌ها