گوشی‌های هوشمند امروزه بخش جدایی ناپذیر زندگی ما شده‌اند. این دستگاه‌ها گران قیمت هستند؛ به همین دلیل باید در هنگام خرید دقت داشته باشیم که اصل هستند یا خیر. یکی از مواردی که در تشخیص این مسئله به ما کمک می‌کند کشور سازنده گوشی است. این فاکتور کیفیت گوشی را بررسی می‌کند. در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه باید به کشور سازنده گوشی پی ببریم.

 برای خرید گوشی موبایل می‌توانید به سایت کالاتیک مراجعه کنید.

اطلاع از محل ساخت گوشی چه اهمیتی دارد؟

در ابتدا باید بدانیم که گوشی‌ها معمولاً در کشورهای مختلفی به غیر از پایه‌گذار خود مونتاژ، تولید و توزیع می‌شوند. دلایل زیادی برای این کار وجود دارد که یکی از مهم‌ترین‌ها، پخش منطقه‌ای محصولات است. وقتی می‌خواهیم از کشور سازنده گوشی صحبت کنیم، فقط کیفیت آن نیست که مطرح می‌شود، بلکه عوامل دیگری نیز وجود دارند.

آیفون

پیدا کردن کشور سازنده گوشی هوشمند

زمانی که اولین گوشی‌های دو سیم‌کارته آیفون در سال 2018 ساخته شدند، یکی از دو سیم‌کارت از نوع eSIM بود که در زمان مونتاژ روی آن قرار می‌گرفت و شرکت‌های مخابراتی آن را تأمین می‌کردند. از آنجایی که استفاده از eSIM در چین ممنوع است، گوشی‌های آیفون ساخت چین هر دو جای قرارگیری سیم‌کارت را برای سیم‌کارت فیزیکی معمولی خالی گذاشته‌اند. به این ترتیب در مورد آیفون ساخت آمریکا یا چین بودن آن در واقع بحث در مورد تفاوت‌ها است، از نظر کیفیت هر دو خوب هستند.
نکته دیگر این است که گوشی‌هایی مثل آیفون به دلیل گران‌قیمت بودن همیشه مشتری دست‌دوم هم دارند. برای این افراد مهم است که علاوه بر اینکه صاحب قبلی گوشی را خوب نگه داشته باشد، آیفون ساخت کشوری باشد که قوانین سختگیرانه‌اش، ارزش خرید دست دوم را داشته باشند. در این مورد کشوری مثل ژاپن موفق عمل کرده است.

شیائومی

در مورد گوشی‌های شیائومی بحث سازنده از نظر نوع گوشی مطرح است. شیائومی در دو نوع «گلوبال» و «مختص کاربران چینی» ساخته می‌شود. برخی از فروشگاه‌ها نوع دوم را می‌فروشند که کارکرد آن نسبت به نسخه گلوبال کاستی دارد؛ بنابراین باید از نظر نوع ساخت مورد بررسی قرار بگیرند.

سامسونگ

گوشی‌های دیگری که در ایران محبوب‌اند، محصولات شرکت سامسونگ هستند. همان‌طور که می‌دانید، گوشی‌های سامسونگ ساخت کشور کره هستند، با این حال درصد زیادی از محصولات این شرکت در ویتنام مونتاژ می‌شوند. با اهدای حق مونتاژ و افتتاح کارخانه در کشورهای دیگر، شرکت‌های بزرگ می‌توانند در میدان رقابت با سایر برندها و شرکت‌های جدیدتر باقی بمانند. حتی سامسونگ کارخانه‌ای نیز در هندوستان دارد که با تولید سالانه 100 میلیون دستگاه تلفن همراه، بزرگ‌ترین کارخانه تولید گوشی در جهان است. علاوه بر هند و ویتنام، کشورهای دیگر مانند تایوان، مالزی، اندونزی و برزیل نیز سهم بزرگی در تولیدات سامسونگ دارند.

به یاد داشته باشید که تا پیش از سال 2019 سامسونگ در چین نیز تولید می‌شد؛ بنابراین اگر بخواهید گوشی قدیمی بخرید، به کشور چین خواهید رسید. هیچ کدام از گوشی‌های جدید در چین تولید نمی‌شوند و این راهی برای بررسی اصل بودن محصولی است که می‌خرید.

نحوه تشخیص کشور سازنده گوشی

پیدا کردن کشور سازنده گوشی
دلایل بررسی کشور سازنده گوشی را بررسی کردیم، حالا نوبت به نحوه بررسی این موضوع می‌رسد. ابتدا در مورد گوشی آیفون و سپس گوشی‌های اندرویدی صحبت خواهیم کرد.

آیفون

پشت جعبه آیفون، اطلاعاتی در مورد سازندگان آن نوشته شده است. اغلب چند بارکد و چند بخش متنی پشت این جعبه‌ها و.جود دارد. اگر به بخش part no دقت کنید، خواهید دید که تعدادی حروف و عدد است که بخش از آن با یک / از بخش دیگر جدا شده است. برای تعیین کشور سازنده گوشی، باید دو حرف قبل از / را مطابق جدول زیر بررسی کنید. 

کد

کشور سازنده

AB   

Egypt, Jordan, Saudi Arabia, United Arab Emirates

B

Ireland, UK, Also used for replacement

BR

Brazil (Assembled in Brazil)

BZ

Brazil (Assembled in China)

C

Canada

CH

China

CZ

Czech Republic

D

German

DN

Austria, Germany, Netherlands

E

Mexico

EE

Estonia

FB

France, Luxembourg

FD

Austria, on the other hand,

GR

Greece

HN

India

KH

  Korea

IP

Italy

HB

Israel

J

Japan

KN

Norway

KS

Finland, Sweden

THE

Kolombia, Ekuador, El Savador, Guatemala, Honduras, Peru

THE

Argentina

LL

United States of America

LZ

Chile, Paraguay, Uruguay

MG

Hungary

NF

Belgium, France, Luxembourg

PL

Poland

PO

Portugal

PP

Philiphine

RO

Romania

RS

Russia

SL

Slovakia

SO

south Africa

T

Italy

TA

Taiwan

YOU

Turkey

X

Australia, New Zealand

Y

Spanish

ZA

Singapore

ZP

Hong Kong, Macau

گوشی اندرویدی

کشور سازنده گوشی های اندرویدی

برای گوشی‌های اندرویدی تنها راهی که وجود دارد، تا مشخص شود در چه کشوری ساخته شده‌اند، استفاده از کد شناسایی IMEI است. برای گوشی‌های آیفون هم امکان استفاده از آن وجود دارد. کافی است وارد صفحه شماره‌گیری شوید و کد #06*# را شماره‌گیری کنید. پیامی به شما نمایش داده خواهد شد که کدی 155 رقمی در آن وجود دارد. رقم‌های هفتم و هشتم آن را برداشته و باتوجه به جدول زیر کشور سازنده گوشی خود را تعیین کنید.

ارقام 7 و 8

کشور سازنده

00

کارخانه مرکزی

10 و 01 و 70 و 91

فنلاند

20 و 02

امارات متحده عربی

30 و 03 و 40 و 04

چین

05 و 50

برزیل، فنلاند یا آمریکا

06 و 60

هنگ کنگ، چین یا مکزیک

13

آذربایجان

18

سنگاپور

09

هند

07، 08، 80 و 20

آلمان

44 و 41

بریتانیا

67

آمریکا

71

مالزی

80

مجارستان

سخن پایانی

چنانچه قصد خرید گوشی به ویژه گوشی‌های دست دوم را دارید، در وهله اول مطمئن شوید تقلبی در کار نیست و دستگاه کیف خوبی دارد. ساده‌ترین کار بررسی ویژگی‌های گوشی و محل ساخت آن است. اگر گوشی دست دوم می‌خرید و جعبه آن در دسترس نیست، از کد #06*# استفاده کنید تا بتوانید به کمک imei بررسی‌های لازم را انجام دهید.

پرسش‌های متداول

آیا با کد imei می‌توانم به اطلاعات دیگر گوشی نیز دسترسی داشته باشم؟

دقت داشته باشید که این کد روی جعبه دستگاه نیز ثبت می‌شود. هر دو کد روی دستگاه و کدی که با شماره‌گیری کد به دست می‌آورید باید یکسان باشد. چنانچه عبارت imei check را در گوگل جستجو کنید چند وب سایت از جمله imei.info نمایش داده خواهند شد. با جستجوی کد می‌توانید اطلاعات فنی گوشی را بررسی کنید. این کار کمک می‌کند اصل بودن گوشی مشخص شود.

بررسی کشور سازنده گوشی چه اهمیتی دارد؟

محل ساخت و مونتاژ هر محصول کیفیت آن را مشخص می‌کند. برای مثال گوشی‌هایی که در آمریکا تولید شده باشند، اغلب از باقی کشورها کیفیت بهتری دارند. همچنین گوشی‌هایی که در کارخانه مرکزی تولید شده باشند. پس از آن اروپا و برخی کشورهای آسیایی مانند کره، سنگاپور و چین قرار می‌گیرند.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

شاخه‌ها