محافظ صفحه نمایش

فناوری محافظ صفحه نمایش به عنوان پوشش خارجی نمایشگر است؛ که در نمایشگرهای لوازم خانگی مانند تلفن های همراه، پخش کننده های چند رسانه ای و لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. کمپانی های تولید کننده گلس از این فناوری در انواع تلفن های هوشمند و گجت ها استفاده می کنند. این محافظ در برابر آسیب مقاوم می باشد و همچنين از ماندن لکه های اثر انگشت بر روی صفحه نمايش جلوگيری می كند.

محافظ صفحه نمایش

انواع فناوری محافظ صفحه نمایش

گوریلا گلس (Corning Gorilla Glass)

گوریلا گلس 5 سه بعدی (Corning Gorilla Glass 3D)

پوشش ضد ضربه و خط و خش (Ion-Strengthened Glass)

شیشه ضد خش (Scratch-Resistant Glass)

پوشش ضد چربی و اثر انگشت (Oleophobic Coating)

دراگون تریل گلس (Asahi Dragontrail Glass)

پوشش ضد لکه انگشت (Anti-Fingerprint Coating)

پوشش NEG Glass

شیشه یاقوت کبود (Sapphire Glass)

محافظ Xensation Glass

گوریلا گلس (Corning Gorilla Glass)

گوریلا گلس

شیشه گوریلا یا گوریلا گلس (Gorilla Glass) محصولی از شرکت کورنینگ (Corning) است. کمپانی کورنینگ یک تولید کننده آمریکایی شیشه و سرامیک می باشد. گوریلا گلس از ماده ای به نام آلومینوسیلیکات قلیایی تشکیل شده است. آلومینوسیلیکات قلیایی با پیوند آلومینیوم، سیلیکون و اکسیژن به دست می آید. دستیابی به این ماده کار آسانی نیست و به آسانی در طبیعت یافت نمی شود. شرکت کورنینگ در سال 2005 فرآیند ساخت این ماده را آغاز کرد. هدف از طراحی این ماده این بود تا در برابر خط و خش مقاوم باشد و همچنین وزن و ضخامت کمی داشته باشد. شرکت کورنینگ قبل از گوریلا گلس شیشه های مقاومی را تولید کرده بود که در صنایع مختلفی مانند: لوازم خانگی، دستگاه های چشم پزشکی، خودروها، هوا و فضا و ... دیده می شد. شرکت کورنینگ با این فناوری می تواند شیشه های محافظی را تولید کند که حتی با چکش هم نشکند، اما شیشه های گوریلا گلس باعث نشکن شدن گوشی هوشمند یا تبلت شما نخواهد شد؛ البته بستگی به نسخه گوریلا گلس مورد استفاده شده و چند فاکتور دیگر مانند میزان ضخامت محافظ شما دارد. در نتیجه این فناوری می تواند از نمایشگر گوشی موبایل یا تبلت در برابر خط و خش عمیق محافظت کند.

گوریلا گلس نسخه 1

گوریلا گلس نسخه 1

اولین نسخه از این فناوری در سال 2005 تا 2006 آماده شد، اما آیفون های اپل بودند که شیشه های گوریلا گلس را به دنیا معرفی کردند. اپل در سال 2007 گوشی هوشمندی با این تکنولوژی به بازار عرضه کرد که ضخامت محافظ گوریلا گلس این گوشی 1.5 میلیمتر بود. نسخه اول گوریلا گلس باعث می شود تا گرد و غبار و اثر انگشتی که بر روی صفحه نمایش شما می افتد به حداقل برسد. آیفون تنها گوشی هوشمندی نبود که از گوریلا گلس بر روی صفحه نمایش خود استفاده می کرد؛ بلکه کورنینگ توانسته بود اولین نسخه این فناوری را در حدود 250 دستگاه دیگر به فروش برساند.

گوریلا گلس نسخه 2

در سال 2012 کورنینگ، نسخه دوم گوریلا گلس را در نمایشگاه سالانه محصولات مصرفی (CES) رونمایی کرد. مقاومت این نسخه در حد نسخه اول می باشد. تنها بروزرسانی و تفاوت آن با نسخه قبلی ضخامت گلس بود. ضخامت این نسخه %20 نازکتر از مدل اول شده بود. در تست های آزمایشگاهی، این گلس می توانست بدون ترک و شکستن تا 50 کیلوگرم وزن را تحمل کند.

گوریلا گلس نسخه 2

در همان سال، Gorilla Glass بر روی 600 میلیون دستگاه و تجهیزات مختلف نصب شد. از آنجایی که نسخه دوم گوریلا گلس از نسخه اول نازکتر بود، استفاده از نسخه دوم به تولید کنندگان گوشی های هوشمند این اجازه را می داد تا دستگاه های سبک تر و با ضخامت کمتری را طراحی و به بازار عرضه کنند. این شیشه بر روی گوشی های ال جی نکسوس 4 و گلکسی اس 3 سامسونگ نصب و عرضه شد.

گوریلا گلس نسخه 3

گوریلا گلس نسخه 3

تمرکز اصلی نسخه دوم بر کاهش ضخامت بود؛ اما گوریلا گلس 3 از مقاومت بیشتری برخوردار شد. در این نسخه، فناوری جدید به نام NDR یا مقاومت محلی در برابر آسیب معرفی شد که به شیشه اجازه می داد در برابر خش های عمیق تر مقاومتر باشد. براساس گزارش های کورنینگ، این نسخه می تواند تا %35 جلوی خش افتادن صفحه نمایش گوشی را بگیرد. کمپانی کورنینگ در سومین نسخه از فناوری خود توانست مقاومت گلس را سه برابر افزایش دهد. فناوری گوریلا گلس نسخه 3 در نمایشگر گوشی های هوشمند گلکسی اس 4 سامسونگ، موتو جی موتورولا و موتو ایکس موتورولا استفاده شده است.

گوریلا گلس نسخه 4

گوریلا گلس نسخه 4

در سال 2014، کمپانی کورنینگ نسخه چهارم گوریلا گلس را با تغییرات برجسته ای وارد بازار کرد. کورنینگ از طریق یکی از نظرسنجی های خود به این نتیجه رسید که %70 از آسیب های روی صفحه نمایش تلفن همراه به دلیل سقوط و افتادن بوده است؛ بنابراین شروع به افزایش مقاومت شیشه در برابر سقوط کرد. نسخه چهارم گوریلا گلس دو برابر مقاومتر از نسخه سوم شده بود. گوشی های Galaxy Note 5 و ZenFone 2 Laser مجهز به این فناوری بودند.

گوریلا گلس نسخه 5

گوریلا گلس نسخه 5 با هدف افزایش مقاومت در برابر سقوط عرضه شد. مقاومت نسخه 5 گوریلا گلس نسبت به نسخه قبلی تقریباً چهار برابر شده است. کورنینگ در تست های آزمایشگاهی گوشی را از فاصله 1.6 متری پرتاب کرد ولی شیشه سالم ماند. کمپانی کورنینگ تضمین کرده است گوریلا گلس نسل پنجم در مواقع سقوط از ارتفاع یک متری می تواند تا %80 از شکسته شدن نمایشگر جلوگیری کند.

گوریلا گلس نسخه 5

در نتیجه ویژگی اصلی گوریلا گلس مقاومت در برابر ضربه و آسیب است. Gorilla Glass طی واکنش های شیمیایی توانسته مقاومت زیادی به شیشه ها دهد و مانع از ترک خوردگی شود.

درصورتی که می خواهید بدانید گوشی یا تبلت شما مجهز به فناوری گوریلا گلس هست یا خیر، می توانید به سایت کورنینگ مراجعه کنید و دستگاه مورد نظر خود را در آن جستجو نمایید.

گوریلا گلس 5 سه بعدی (3D Corning Gorilla Glass )

گوریلا گلس 5 سه یعدی

گوریلا گلس 5 انتخاب مناسبی برای محافظت از صفحات تخت تلفن های هوشمند و دیگر گجت های لمسی به شمار می رود. کمپانی corning قصد دارد برای حفاظت از گجت ها و محصولات خمیده این نسخه را تقویت کند. گوریلا گلس 5 سه بعدی با گجت های جدید سازگار بوده است و از مقاومت زیادی برخوردار می باشد. بنابراین محافظ های جدید گوریلا گلس در ساعت های هوشمند، تلفن های هوشمند خمیده و دیگر گجت ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

شیشه یاقوت کبود (Sapphire Glass)

محافظ یاقوت کبود

نام یاقوت کبود برگرفته از واژه یونانی Sapphire به معنای آبی می باشد. یاقوت کبود یکی از سخت ترین مواد معدنی در طبیعت است که به علت ناخالصی در رنگ های متنوعی پیدا می شود. یاقوت کبود را با دستکاری، شفاف و محکم می کنند که حالتی خالص و کریستال می گیرد و به عنوان محافظ بر روی گوشی موبایل و دستگاه های الکترونیکی دیگر استفاده می شود. زمانی که گوشی موبایل خود را در جیب و در کنار کلید های فلزی و دیگر اشیاء قرار می دهید استفاده از این پوشش در گوشی باعث می شود تا آسیبی به صفحه نمایش وارد نشود به علت این که شیشه یاقوتی در برابر سایش یا به اصطلاح عامیانه خراش مقاوم می باشد. برای ایجاد یاقوت مصنوعی اکسید آلومینیوم را با پودری خاص ترکیب می کنند و تا دمایی حدود 2000 درجه سانتی گراد حرارت می دهند. یاقوت کبود در صنعت ساعت سازی و وسایل تزئینی کاربرد دارد. یاقوت کبود رقیب شرکت کورنینگ گوریلا گلس است. گوریلا گلس از نظر هزینه و تولید پایین تر از Sapphire Glass می باشد. همچنین زمان تولید و قیمت تمام شده این پوشش بالا است؛ بنابرین از یاقوت کبود برای محافظت نمایشگر کمتر استفاده می شود. شرکت GT Advanced Technologies مدعی شد که می تواند از یاقوت کبود برای محافظت صفحات Apple Watch و iphone 6 با قیمت پایین و تعداد بالاتر تولید کند. شرکت اپل با این شرکت قراردادی منعقد کرد اما شرکت GT Advanced نتوانست محصولات را به موقع تولید کند و محصولات کیفیت مناسبی نداشتند، در نتیجه شرکت اپل قرارداد را فسخ کرد. پس از فسخ قرارداد این شرکت دچار ورشکستگی شد. گرچه قبل از ورشکستگی شرکت GT Advanced، سفایر گلس برای محافظت از لنز دوربین بعضی از گوشی های هوشمند از جمله iphone 5 و iphone 5s در مقیاس بالا تولید شد. هم اکنون در گوشی ها و اغلب iwatch های آیفون از یاقوت کبود استفاده می شود.

پوشش ضد ضربه و خط و خش (Ion-Strengthened Glass)

اپل سال 2014 در کنفرانس آیفون 6، از اصطلاح Ion-Strengthened Glass یا یون تقویت شیشه استفاده کرد. Ion-Strengthened Glass شیشه ای است که به وسیله واکنش های شیمیایی، یون ها را تغییر می دهد و مقاومت شیشه را بهبود می بخشد. این شیشه در برابر خش و ضربه مقاوم می باشد و اما نسبت به یاقوت کبود سبک تر و نازک تر است و همچنین محافظ Ion-x Strengthened Glass در ساعت های هوشمند اپل طراحی شده است. ساعت های هوشمند اپل شامل 3 دسته ( اسپرت، واچ و واچ ادیشن ) هستند، در Watch Sport از شیشه Ion-X استفاده شده است ولی واچ و واچ ادیشن به شیشه ای از جنس یاقوت مجهز شده اند. تست های بر روی شیشه Watch Sport انجام شد در برابر خط های چاقو مقاوم بود اما کاغذ سنباده این شیشه را از بین برد. در حالی که آزمایش بر روی شیشه هایی که ازجنس یاقوت کبود صورت گرفت، شیشه ساعت ها آسیبی ندیدند. در نتیجه این محافظ همانند گوریلا گلس در برابر خط و خشن ها ایمنی کامل دارد و در مواقع مانند افتادن ساعت از دست مقاوم است.

شیشه ضد خش (Scratch-Resistant Glass)

Scratch-Resistant Glass یک فناوری برای محافظت صفحه نمایش می  باشد و قادر است نمایشگر دستگاه های دیجیتالی را در برابر خط و خش و ضربات احتمالی محافظت کند. از این فناوری شرکت اپل برای محافظت صفحه نمایش بعضی محصولات خود مانند گوشی آیفون x استفاده کرده است.

پوشش ضد چربی و اثر انگشت (Oleophobic Coating)

پوشش ضد چربی و اثر انگشت

Oleophobic یک پوشش نازکی از مواد است که خاصیت ضد چربی دارد و صفحه نمایش را پوشش می دهد. بنابراین نقاط اثر انگشت را از صفحه نمایش دور نگه می دارد. عملکرد این پوشش به این گونه است که چربی ها را در یک ناحیه نگه می دارد و اجازه نمی دهد که اثر انگشت بر روی نمایشگر چسبیده شود. همچنین می توانید برای پاک کردن صفحه نمایش از یک پارچه نرم استفاده کنید و ظاهری تازه و نو به گوشی می دهد. لایه چربی گریزی کمی احساس لغزندگی ایجاد می کند که باعث می شود دستگاه ها کمی صاف تر به نظر برسند. همچنین پوشش Oleophobic Coating کمک می کند در برابر خط و خش مقاومتر باشد و اصطکاک را کاهش می دهد. این فناوری موجب می شود تا صفحه نمایش همیشه تمیز و بدون لک باقی بماند و تصاویر پخش شده دارای کیفیت بالایی باشند. متاسفانه بعد از مدتی بر اثر مقدار تایپی که انجام می دهید یا به علت مقدار های مختلفی از اسید که در عرق انسان وجود دارند و همچنین به نوع پلیمری که در پوشش استفاده شده و روشی که پوشش بر روی صفحه نمایش قرار گرفته است ممکن است که پوشش لایه ضد چربی از بین برود. به طور کلی پوشش oleophobic باید بتواند گوشی را در مدت حدوداً 2 سال محافظت کند. صفحه نمایش باید با یک پارچه صاف و کتانی پاک شود و استفاده از پاک کننده هایی که از آب تشکیل شده اند روش بسیار خوبی به حساب می آید و همچنین توصیه می شود از پاک کننده هایی که مواد تشکیل دهنده آنها الکل نباشد استفاده شود. برای این که بدانیم لایه ضد چربی وجود دارد در ابتدا یک قطره آب بر روی صفحه نمایش بریزید اگر قطره به دور خود جمع شد و به شکل دایره ای درآمد مشکلی وجود ندارد. اگر بر روی صفحه نمایش پخش شد باید نگران عامل ضد چربی باشید.

دراگون تریل گلس (Asahi Dragontrail Glass)

دارگون تریل گلس

دراگون تریل گلس توسط شرکت ژاپنی Asahi Glass در سال 2011 به بازار عرضه شد. آساشی گلس تولید کننده دیگری است که همچون Corning برای پوشش دراگون از شیشه های مقاوم، سبک و نازک با جنس آلومینوسیلیکات قلیایی استفاده می کند. نخستین رقیب Gorilla Glass در دنیا Dragontrail می باشد. این کمپانی تولید کننده شیشه های محافظتی است که قابلیت خم پذیری تا فشار 1200 مگاپاسگال را دارد که قادر است تا %80 مقاومت این پوشش را فراهم سازد. این شیشه می تواند با شعاع کمتر از 2.5 میلیمتر خم شود که این رکوردی منحصر به فرد و فراتر از نمونه های مشابه به حساب می آید. از ویژگی های این محافظ می توان به مقاومت بالا و انعطاف پذیری اشاره کرد که شرکت سونی از این محافظ در گوشی های هوشمند استفاده می کند.

Xensation Glass

Xensation Glass

کمپانی کورنینگ در حال حاضر حاکم بازار محافظ های گوشی هوشمند است. اما شرکت آلمانی Schott مدعی است شیشه های مقاوم از جنس آلومینوسیلیکات را تولید می کند. پوشش Xensation محافظ قوی برای گوشی های هوشمند می باشد و از قابلیت ضد بازتابش نور و عدم جذب اثر انگشت برخوردار است. اغلب گوشی های هوشمند هواوی از این پوشش استفاده شده است.

صفحه نمایش NEG Glass

صفحه نمایش NEG Glass

شیشه Gorilla Glass و Dragontrail Glass دو شیشه مقاوم و محافظ خراش می باشند، که در Smartphones، Tablets و سایر دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت ژاپنی به نام Nippon Electric Glass توانست شیشه های مقاوم در برابر ضربه و خط و خش تولید کند. محافظ های NEG محافظ های ضد تششع و بازتاب نور می باشند و ظاهری مات به صفحه نمایش تلفن های هوشمند می دهند. درخشندگی صفحه نمایش را در نور آفتاب می گیرد و کاربر راحت تر می تواند با گوشی موبایل کار کند. این گلس در گوشی های Tecno Phantom 6 ،Coolpad Note 3 Lite استفاده شده است.

پوشش ضد لکه انگشت (Anti-Fingerprint Coating)

پوشش ضد لکه انگشت

پوشش Anti-Fingerprint Coating ابتدا در صنعت هوا فضا مورد استفاده قرار گرفت. پوشش ضد لکه انگشت از یک لایه نازک تشکیل شده است. این لایه بسیار مقاوم و شفاف می باشد؛ اما در برابر سایش مقاومت بالایی دارد و در برابر اثر انگشت مقاوم می باشد. اثر انگشت به راحتی به وسیله کاغذ یا پارچه پاک و تمیز می شود.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

شاخه‌ها