صدا چیست؟

ارتعاشی که توسط حس شنوایی انسان درک می شود صدا نامیده می شود. انسان می تواند محدوده بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را بشنود. صوت در تعریف فیزیکی به نوعی از انرژی نسبت داده شده که از تحرک و برخورد ذرات به وجود می آید. این نوع از انرژی می تواند در محیط هایی که ماده وجود دارد انتقال پیدا کند که این ماده می تواند جامد، مایع یا گاز باشد. برای مثال در خلا هیچ صدایی رد و بدل نمی شود. به عبارتی دیگر چون در خلاء هیچ نوعی از ماده (جامد، مایع، گاز) وجود ندارد در نتیجه هیچ ذره ای هم موجود نیست که با ارتعاشات پیوسته، باعث انتقال صدا شود. برای اندازه گیری شدت صوت از واحد دسی بل استفاده می کنند.
صدا پدیده ای است که این روزها با آن از خواب بر می خیزیم و یا در حال گوش کردن موسیقی از آن لذت می بریم.
امروزه در گوشی های همراه، اتومبیل ها و هر مکانی که حضور دارید صدا و اصوات ضبط شده یافت می شود. هر گاه صدایی می شنوید به احتمال زیاد منبعی در اطراف شما وجود دارد و در آن لحظه در حال تولید کردن صدا می باشد. حال قصد داریم تا با انواع تکنولوژی های صدا آشنا شویم.
برای پخش موسیقی دو نوع حالت صدا وجود دارد که می توان به مونو و استریو اشاره کرد. یکی از ساده ترین و قدیمی ترین روش ضبط و بازپخش صدا مونو می باشد. به علت اینکه تمام سیگنال های مختلف صوتی با هم ترکیب شده و به یک کانال صوتی منفرد تبدیل می شوند. این صدا با نام دیگر مونوفونیک یا تک صوتی نیز شناخته می شود.
صدای استریو یک تکنولوژی نسبتاً جدیدتر است. این صدا جایگزین و جانشین فناوری صدای مونو در اکثر برنامه های کاربردی می باشد. قابلیتی با عنوان Mono Audio در گوشی های اندرویدی وجود دارد که زمانی که مشکل شنوایی داشته باشید یا بخواهید موسیقی را فقط از طریق یک گوشی گوش بدهید می توانید قابلیت Mono Audio را فعال کنید .
حال به بررسی چند نوع مختلف از تکنولوژی های پخش صدا می پردازیم.

Dolby

انواع تکنولوژی های دالبی به صورت زیر می باشد:
Dolby Digital: حداکثر 5.1 کانال صوتی را با سرعت 640 کیلوبیت بر ثانیه پشتیبانی می کند. (متداول در DVD ها)
Dolby Digital Plus: حداکثر 7.1 کانال صوتی را با سرعت 1.7 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند. (متداول در سرویس دهنده های اینترنتی نظیر Netflix)
Dolby TrueHD: حداکثر 7.1 کانال صوتی را بدون افت کیفیت با سرعت 18 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند. (متداول در دیسک های Blu-ray)
Dolby Atmos: امکان پخش صدا را از بالای سر با استفاده از بلندگو های سقفی یا اسپیکرهای مخصوصی که صدا را به سقف پرتاب می کنند به وجود می آورد.

دالبی

حال به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

Dolby Digital

دالبی دیجیتال یک تکنولوژی صوتی دیجیتال است که توسط Dolby Laboratories توسعه یافته است که به وسیله کاهش اطلاعات مورد نیاز، صوتی با کیفیت بالا تولید می کند. دالبی دیجیتال به عنوان یکی از استانداردهای صنعت صدا فراگیر شده است و سیستم های سازگار با این فناوری در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از تکنولوژی پیشرفته رمز گذاری و رمز گشایی، دالبی دیجیتال قادر به پخش صدای چند کاناله است که به ارائه یک تجربه صوتی سینمایی به کاربران کمک می کند.

Dolby Digital Plus

دالبی دیجیتال پلاس نوعی از تکنولوژی صدای فراگیر است که تجربه صدای Dolby Audio را در سینمای خانگی، گوشی های هوشمند، سیستم عامل ها و مرورگرها فعال می کند. کاربران می توانند با Dolby Digital Plus از صدای فراگیر، پر جنب و جوش و با کیفیت بالا لذت ببرند. دالبی دیجیتال پلاس با استفاده از الگوریتم های پیشرفته تر نسبت به فناوری دالبی دیجیتال، توانسته صدایی با کیفیت بالا و HD را در اختیار کاربران قرار دهد.

دالبی دیجیتال پلاس

Dolby TrueHD

تکنولوژی نسل بعدی Dolby که برای رسانه های مبتنی بر دیسک با ظرفیت بالا طراحی شده است. در این فناوری همراه با ویدئو با کیفیت بالا، کاربران می توانند صوت را با کیفیت بالا و مانند یک تجربه سینمای بی سابقه دریافت کنند. این تکنولوژی با ورود دیسک های Blu-ray به بازار و همچنین ظرفیت زیاد اطلاعات ثبت شده بر روی این دیسک ها توانست پیشرفت بسیار زیادی در یک بازه زمانی کوتاه داشته باشد.

Dolby Atmos

یکی از تخصص های شرکت آمریکایی دالبی کاهش نویز و کد کردن صدا می باشد. این شرکت، فعالیت خود را از ابتدای ساخت دستگاه های پخش ویدیو خانگی شروع کرده است و می توان آن را به عنوان مرجع تعیین استاندارد هر نوع صوتی در گجت های مالتی مدیا به حساب آورد. لذت تماشای یک فیلم سینمایی علاوه بر کیفیت تصویر آن به نوع صداگذاری و سیستم خروجی صدا بستگی دارد. بنابراین به تازگی استاندارد جدیدی تحت عنوان دالبی اتموس توسط این شرکت در سال 2012 با فیلم انیمیشن Brave به دنیا معرفی شد که قادر است تجربه صوتی خوبی را در اختیار کاربران قرار دهد و علاوه بر سیستم های پخش خانگی و حتی صنعتی مانند سینماها، در گوشی موبایل و یا کنسول های خانگی نیز کاربرد دارد. Dolby Atmos یکی از تکنولوژی های دالبی به حساب می آید که باعث افزایش تعداد کانال های صدا به 128 مورد می شود تا با اضافه کردن اسپیکرها، صدا را به صورت گسترده تری پخش کند. ویژگی اصلی این استاندارد صوتی اضافه شدن اسپیکرهای سقفی به مجموعه اسپیکرها است. با اضافه شدن لایه ارتفاع، امکان بهره مندی از تمام پتانسیل صدای فراگیر به وجود می آید به گونه ای که شنونده احساس می کند در محیط فیلم، بازی و یا حتی سالن موسیقی حضور فیزیکی دارد. استفاده از این قابلیت وابسته به سخت افزار نیست. سرانجام این تکنولوژی در سال 2017 برای گوشی های موبایل مورد استفاده قرار گرفت. البته مشخص است که قابلیت پشتیبانی کننده از کیفیت صدای خروجی بلندگوی موبایل، با صدای خروجی سیستم های پخش حرفه ای کاملاٌ متفاوت است، با این حال شرکت دالبی با یک شبیه ساز مجازی سعی می کند تا درکیفیت صدای خروجی موبایل تغییراتی را به وجود آورد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی در گوشی های موبایل محتویاتی مانند ویدئو، موزیک و بازی ها از صدای با کیفیتی برخوردار خواهند بود. در حال حاضر تعداد انگشت شماری از گوشی های موجود در بازار از این قابلیت پشتیبانی می کنند که از جمله آن می توان به پرچمداران سامسونگ اشاره کرد.

دالبی اتموس

تکنولوژی OZO Audio

اولین بار OZO Audio برای تکنولوژی واقعیت مجازی شرکت نوکیا گسترش یافته بود، ولی هنگامی که بازار واقعیت مجازی به اندازه توقع این شرکت پیشرفت نکرد، تمرکز خود را در زمینه موبایل معطوف کرد.
تکنولوژی واقعیت مجازی تا امروز تمرکز اصلی خود را روی ایجاد تصاویر به صورت سه بعدی قرار داده است، اما واقعیت اینجاست که این تجربه نو با داشتن صداهای سه بعدی کامل خواهد شد. برای دستیابی به این هدف نیاز است تا همزمان با ثبت تصاویر، صدای محیط نیز به صورت سه بعدی و فراگیر ضبط شوند. سرانجام نوکیا فناوری اختصاصی خود تحت عنوان OZO Audio را در این زمینه به بازار ارائه کرد.
این تکنولوژی انقلابی در زمینه ضبط صدا در گوشی های موبایل محسوب می شود. تکنولوژی ضبط صدای OZO Audio برای کاربردهای مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار مناسب است، که در آن دوربین می تواند آنچه را که کاربر ضبط می کند را شناسایی کند و ضبط صدا را بر اساس آن تنظیم کند. یکی دیگر از ویژگی های جالب این فناوری، OZO Zoom می باشد. با استفاده از این ویژگی شما می توانید در حین ضبط یک ویدیو با بزرگنمایی تصویر تمرکز صدا را با تصویر مطابقت دهید یا به عبارت دیگر، صدای هر آنچه که در قاب تصویر است تقویت می شود و هر آنچه که بیرون از قاب باشد از اهمیت کمتری برخوردار خواهد بود.

تکنولوژی OZO Audio

فناوری OZO Audio تجربه شنیداری سه بعدی را به صورت بهینه برای هدفون ها و سیستم های پخش صدای محیطی فراهم می سازد. امکان پخش صدای سه بعدی با تأخیر بسیار کم برای دستگاه های مبتنی بر واقعیت مجازی با پشتیبانی از ردیابی حرکات سر و همچنین امکان پخش صدای استریو با کیفیت برای دستگاه های فاقد این فناوری نیز میسر می شود.
این فناوری با به کارگیری از 4 میکروفون یا بیشتر، می تواند ضبط صدا را به صورت سه بعدی انجام دهد. موبایل هایی که به سه میکروفون مجهز شوند قادر به ضبط صدای محیطی 360 درجه خواهند بود، اما دستگاه هایی مجهز به دو میکروفون صرفاً در حالت عادی به ضبط صدای استریو می پردازند.
همانند نرم افزارهای مدرن ویدیو و عکس تعبیه شده در گوشی های موبایل، طراحی اوزو بر اساس آنچه که شما ضبط می کنید و بر اساس نحوه عملکرد شما واکنش نشان می دهد. همان طور که در حین کار تعادل رنگ، فوکوس و سایر جنبه های دیگر یک تصویر توسط دوربین تنظیم می شود، اوزو با استفاده از هوش مصنوعی صدای ورودی به گوشی را به بهترین شکل پردازش می کند و آن را با تصویر در حال ذخیره سازی مطابقت می دهد.
برای مثال وقتی قصد گرفتن یک ویدیو سلفی را دارید امکان دارد اوزو تمرکز اصلی خود را روی میکروفونی که در قسمت جلویی قرار دارد بگذارد. این کار باعث می شود تا بینندگان تجربه بسیار واقعی تری را در حین پخش شاهد باشند و ویدیویی دقیق تر و با جزئیات کامل از لحاظ صوتی ثبت کنند. بنابراین در محتوای سلفی نویز پس زمینه کمتر و وضوح بیشتری وجود خواهد داشت.
اوزو یک فناوری مبتنی بر نرم افزار است و وابستگی به تنظیمات یا مکان های مخصوص میکروفون ندارد هر سازنده ای می تواند با پرداخت حق استفاده از این نرم افزار به شرکت مخترع آن، از این تکنولوژی برای بهبود کیفیت صدا در دستگاه های خود استفاده کند. تا کنون تنها یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده موبایل مجوز استفاده از اوزو را برای پرچمدار خود دریافت کرده و انتظار می رود که شرکت های بیشتری به این کار روی بیاورند. این تکنولوژی در حال حاضر در گوشی های نوکیا مانند نوکیا 8 نیز وجود دارد.

فناوری OZO Audio

dts

شرکت dts مهم ترین رقیب دالبی به شمار می آید. مهارت این شرکت در ساخت فرمت های صوتی می باشد و Dts-HD Master مهم ترین نشان تجاری آن می باشد. شرکت Digital Theater Systems تکنولوژی جدیدی در زمینه تولید صدا با نام اختصاری DTS در سال 1993 تولید کرد. ایجاد و پخش صدا در 6 کانال مختلف به وسیله این فناوری صدا صورت می گیرد. این تکنولوژی کد گذاری اطلاعات و صدای ضبط شده را انجام خواهد داد بنابراین تولید و پخش صدا لازم به کد گذاری مجدد می باشد.

دالبی دی تی اس

DTS

DTS Digital Surround: حداکثر 5.1 کانال صوتی را با سرعت 1.5 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.
DTS-HD High Resolution: حداکثر 7.1 کانال صوتی را با سرعت 6 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.
DTS-HD Master Audio: حداکثر 7.1 کانال صوتی را بدون افت کیفیت با سرعت 24.5 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.
DTS:X: همانند Dolby Atmos امکان پخش صدا را از بالای سر به وجود می آورد با این تفاوت که نیازی به استفاده از بلندگو های مخصوص نیست.

دالبی dts-x

همانطور که مشخص است تکنولوژی های DTS نسبت به Dolby می توانند داده های بیشتری را در هر ثانیه منتقل کنند که این موضوع مزیت قابل توجهی را به آن ها بخشیده است. البته در بیشتر موارد تفاوت Dolby و DTS قابل تشخیص نیست و تنها علاقه مندان به موسیقی با تجهیزات گران قیمت می توانند تفاوت بین این دو را حس کنند.
همچنین برای گرفتن صدای بدون افت کیفیت در هر دو فناوری یعنی Dolby TrueHD و DTS-HD Master Audio حتما باید از کابل های HDMI استفاده شود و روش های دیگر نظیر کابل های اپتیکال و کواکسیال جواب نمی دهد.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

شاخه‌ها


پیگیری سفارشات شما