چطور جستجوی ایمن یا Safe Search را غیرفعال کنیم؟


حسین رجب چالی
نظرات 10
content-main-img
فضای اینترنت دنیایی بی‌نهایت از انبوه اطلاعات است که تمامی افراد می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند با توجه به دگرگونی سیستم آموزش، کودکان نیز به فضای اینترنت دسترسی دارند.

بدیهی است که تمامی اطلاعات موجود در اینترنت برای آن ها مناسب نیست و بهتر است دسترسی آن به یک سری مطالب محدود شود. موتورهای جستجو برای جلوگیری از دسترسی کاربران به محتوای نامناسب، قابلیتی به نام جستجوی ایمن یا  Safe Search دارند.

خرید و مشاهده قیمت لپ تاپ از فروشگاه اینترنتی کالاتیک

سوالی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که آیا موتور جستجوی گوگل از نمایش نتایج مورد نظر شما خودداری می‌کند؟ درحقیقت اکثر کاربران 18 سال به بالا می‌توانند به راحتی جستجوی ایمن یا Safe Search گوگل را خاموش کنند و محدودیتی در رابطه با استفاده از موتورهای جستجو ندارد. در این مطلب به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید جستجوی ایمن یا سیف سرچ گوگل را در اندروید، آیفون و کامپیوتر خود به راحتی خاموش کنید. پس با ما همراه باشید.

به‌روزرسانی 1401/04/23: با توجه به شرایط فعلی تصمیم گرفتیم این مطلب را به‌روزرسانی کنیم و تنظیم DNS را برای خاموش کردن سیف سرچ مورد بررسی قرار دهیم.

به‌روزرسانی 1401/8/16: در این به‌روزرسانی، خاموش کردن سیف سرچ در مرورگر سافاری آیفون به مقاله اضافه شده است.

سیف سرچ گوگل چیست؟

سیف سرچ گوگل چیست؟

سرچ گوگل در اصل یک فیلتر خودکار است که توسط والدین، محل کار و مدارس استفاده می‌شود تا نتایج گوگل، نمایش محتوای مضر مانند تصاویر، ویدئوها و سایت‌های نامناسب و خشونت‌آمیز را محدود کند؛ البته در حال این تعریف در ایران تغییر کرده است. وقتی این قابلیت فعال باشد، هم روی Google Search و هم روی Google Image Search، فیلتر SafeSearch اعمال می‌شود.

این ویژگی به طور خودکار برای همه حساب‌های متعلق به یک کاربر 12 ساله یا کمتر روشن می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیف سرچ به صفحه Google Search Help مراجعه کنید.

چطور بفهمیم safe search گوگل فعال است؟

طبق گزارش‌های موجود مشخص شد که اخیرا قابلیت Safe Search به صورت خودکار روی سیستم اکثر کاربران ایرانی فعال شده و به همین خاطر در گوشی‌ها و کامپیوتر‌ها به محض استفاده از موتور جستجوی گوگل شاهد فیلتر جستجوی ایمن هستیم که در نتایج جستجو نمایان شده و به طور معمول دسترسی به اینترنت و محتوای‌ آن را برای کاربران محدودتر می‌کند.

البته فعال شدن این قابلیت به صورت خودکار به نوبه‌ی خود بد نیست زیرا می‌تواند از انتشار محتوای غیر اخلاقی و خشونت‌بار در مقابل دیدگانتان جلوگیری کند؛ با این وجود حتی دیگر می‌توانید با خیال راحت در اختیار کودکانتان گوشی، تبلت یا هر وسیله هوشمندی دیگری که مجهز به اینترنت هست را در قرار دهید.
با تمامی این تعاریف قبل از هر چیز لازم است که از فعال بودن یا غیر فعال بودن سیف سرچ روی دستگاهتان مطمئن شوید. در ادامه همراه کالاتیک باشید تا با انجام سه مرحله ساده از فعال یا غیر فعال بودن جستجوی ایمن اطمینان حاصل کنید.

در ابتدا به مرورگر مورد نظر مانند کروم یا هر مرورگر دیگری وارد شوید و در قسمت سرچ عبارت Safe search را جستجو کنید. در صفحه پیش رو گزینه You Safe Search settings را انتخاب کنید ؛ در ادامه مشاهده می‌کنید اگر گزینه ON فعال باشد یا عبارتی مانند You don’t have permission to change your SafeSearch setting. It’s locked by the device or network that you are browsing on به شما نمایش داده شود یعنی جستجوی ایمن یا Safe Search برای شما فعال است. توجه داشته باشید که این روش کاربردی و آسان برای تشخیص فعال بودن SafeSearch در گوشی و کامپیوتر کاربرد دارد و پس از اطلاع می‌توانید درمورد فعال یا غیرفعال‌کردن این قابلیت گوگل تصمیم بگیرید.

 

خاموش کردن جستجوی ایمن گوگل در آیفون

برای خاموش کردن سیف سرچ گوگل در آیفون مراحل زیر را طی کنید:

1. برنامه گوگل را در آیفون خود باز کنید تا وارد موتور جستجوی آن شوید.

باز-کردن-گوگل-آیفون

2. در بالا سمت راست صفحه روی آیکون چرخ دنده بزنید تا وارد تنظیمات گوگل شوید.

روی-تنظمیات-ضربه-بزنید

3. به پایین صفحه بروید روی Search settings ضربه بزنید. این گزینه در بخش Privacy قرار دارد.

سرچ-ستینگ-را-بزنید

4. گزینه Show most relevant results را فعال کنید. این گزینه نزدیک بالای صفحه قرار دارد. (اگر این گزینه تیک خورده باشد؛ یعنی جستجوی ایمن غیرفعال است.)

شو-موست-رلونت-ریزالتز-را-انتخاب-کنید

5. روی Save تب کنید. این دکمه آبی رنگ پایین صفحه قرار دارد. انجام این کار باعث می‌شود تا تغییرات شما اعمال شود و به صفحه اصلی تنظیمات بروید.

سیو-را-بزنید

6. در صفحه تنظیمات روی DONE در بالا سمت راست صفحه ضربه بزنید. حالا به صفحه اصلی جستجوی گوگل وارد می‌شود.

روی-دان-تب-کنید

7. حالا عبارتی را جستجو کنید تا ببینید جستجوی ایمن غیرفعال شده یا خیر. اگر نتایج به دست آمده با گذشته متفاوت هستند، یعنی جستجوی ایمن به درستی غیرفعال شده است. (اگر همچنان نتایج مورد نظر خود را نمی‌بینید، احتمالا اپراتور ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما این قابلیت را مسدود کرده است.)

خاموش کردن سیف سرچ گوگل در مرورگر سافاری

برای خاموش کردن سیف سرچ گوگل در مرورگر سافاری مارحل زیر را طی کنید:

1. برنامه Safari را باز کنید و وارد صفحه اصلی گوگل شوید.

2. به پایین صفحه بروید و Setting را بزنید.

3. در پنجره باز شده Search Setting را انتخاب کنید.

4. در این صفحه روی SafeSearch Filters ضربه بزنید.

5. پس از باز شدن این گزینه، Show explicit results را انتخاب کنید.

خاموش کردن سیف سرچ در safari

حالا سیف سرچ گوگل در مرورگر سافاری شما غیرفعال شده است. اگر این اتفاق نیفتاد، مراحلی که در ادامه اشاره شده را امتحان کنید.

نحوه خاموش کردن سیف سرچ گوگل در اندروید

برای خاموش کردن Safe Search گوگل در اندروید، مراحل زیر را طی کنید:

1. برنامه گوگل را در دستگاه اندرویدی خود باز کنید تا به صفحه جستجوی گوگل وارد شوید.

گوگل-را-در-اندروید-باز-کنید

2. روی آیکون سه خط در پایین سمت راست صفحه ضربه بزنید تا منو باز شود.

روی منو تب کنید

3. روی Setting ضربه بزنید تا وارد تنظیمات شوید.

تنظیمات-را-انتخاب-کنید

4. گزینه Accounts & privacy در وسط صفحه تنظیمات تب کنید.

اکانت-اند-پرایوسی-را-انتخاب-کنید

5. روی گزینه SafeSearch filter ضربه بزنید تا از حالت آبی به خاکستری تبدیل شود. این کار باعث خاموش شدن Safe Search می‌شود. (اگر این گزینه خاکستری باشد، یعنی جستجوی ایمن غیرفعال است.)

سیف-سرچ-فیلتر-را-روشن-کنید

6. حالا یک عبارت را جستجو کنید تا از خاموش شدن سیف سرچ مطمئن شوید. اگر نتایج به دست آمده با گذشته متفاوت هستند، این کار شما به درستی انجام شده است. (مانند حالت آیفون، اگر نتایج مورد نظر را نمی‌بینید، ممکن است امکان غیرفعال کردن جستجوی ایمن از طرف اپراتور ارائه دهنده اینترنت مسدود شده باشد.)

چطور سیف سرچ را در کامپیوتر خاموش کنیم؟

برای خاموش کردن جستجوی ایمن در کامپیوتر، مراحل زیر را طی کنید:

1. وارد صفحه Google Preferences شوید. برای این کار، به آدرس https://www.google.com/preferences در یک مرورگر وارد شوید.

وارد-تنظمیات-گوگل-شوید

2. گزینه Turn on SafeSearch را خاموش کنید. این گزینه نزدیک بالای صفحه قرار دارد. اگر Safe Search در سیستم شما قفل است، برای خاموش کردن آن نیاز به رمز عبور سیستم خود دارید.

ترن-آن-سیف-سرچ-را-روشن-کنید-1

3. در وسط صفحه، Use private results را فعال کنید. این تنظیمات به طور مستقیم با سیف سرچ در ارتباط نیست؛ اما باعث می‌شود تا به مجموعه بیشتری از تصاویر مرتبط دسترسی داشته باشید.

یوز-پرایوت-ریزالتز-را-فعال-کنید

4. به پایین صفحه بروید و Save را بزنید. این گزینه به رنگ آبی نشان داده شده است. با انجام این کار، تغییرات شما ذخیره شده و به صفحه اول گوگل باز می‌گردید.

استفاده از مرورگرها/سایت‌های جایگزین

اگر نمی‌توانید جستجوی ایمن را در گوگل غیرفعال کنید می‌توانید از چند جایگزین استفاده کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

به جای گوگل، از جستجوی Bing استفاده کنید

در-بینگ-جستجو-کنید

از زمان استفاده از Safe Search در گوگل، بسیاری از افراد برای یافتن محتوای مورد نظر خود به بینگ (Bing) روی آوردند. با انجام کارهای زیر می‌توانید جستجوی ایمن بینگ را غیرفعال کنید:

1. وارد https://www.bing.com شوید.

2. روی آیکون سه خط در بالا سمت راست صفحه کلیک کنید.

3. SafeSearch را انتخاب کنید.

4. گزینه Off را فعال کنید.

5. روی Save کلیک کنید.

6. حالا Agree را بزنید.

از DuckDuckGo برای جلوگیری از ردیابی استفاده کنید

داک-داک-گو

داک‌داک‌گو یک موتور جستجوی محرمانه است که سابقه جستجوی شما را ردیابی نمی‌کند. با انجام کار‌های زیر می‌توانید سیف سرچ را در این موتور جستجو غیرفعال کنید:

1. وارد سایت https://duckduckgo.com شوید.

2. روی آیکون سه خط در بالا سمت راست کلیک کنید.

3. روی Other Settings کلیک کنید.

4. حالا کادر کشویی Safe Search را انتخاب کنید.

5. Off را بزنید.

6. به پایین صفحه بروید و Save and Exit را بزنید.

خاموش کردن Safe Search با استفاده از تغییر DNS

با توجه به اینکه در حال حاضر امکان خاموش کردن سیف سرچ وجوذ ندارد، راه‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها این قابلیت را خاموش کنید. یکی از آن‌ها تنظیم DNS است. در ادامه این روش را توضیح خواهیم داد.

تنظیم DNS در گوشی

برای این کار دو روش وجو دارد که ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

1. برای تنظیم کردن DNS روی گوشی موبایل وارد تنظیمات دستگاه شوید.

2. در بخش جستجو عبارت DNS را جستجو کنید.

3. در گزینه‌های نشان داده شده روی Private DNS تب کنید.

4. در صفحه باز شده روی Private DNS provider hostname تب کنید.

5. در اینجا عبارت dns.google را تایپ کنید و Save را بزنید.

فعال کردن dns در گوشی

اگر روش بالا برای شما کار نکرد، می‌توانید روش زیر را امتحان کنید:

1. برنامه 1.1.1.1 را از پلی استور یا دیگر مارکت‌ها دانلود و نصب کنید.

2. در صفحه باز شده Next را بزنید و پس از آن Accept را تب کنید.

3. پس از این مرحله وارد صفحه اصلی برنامه می‌شوید. در اینجا روی دکمه کشویی تب کنید.

4. پس از این مرحله دستگاه شما با پروتکول WARP به اینترنت وصل می‌شود.

فعال کردن dns 1.1.1.1 در گوشی

توجه داشته باشید که مرحله اول برای آیفون و آیپد کاربردی ندارد و روش دوم، یعنی نصب برنامه 1.1.1.1 برای این دستگاه‌ها مورد استفاده خواهد بود.

آیا Safe Search در حالت incognito mode نیز فعال است؟

پاسخ این سوال مثبت است. سیف سرچ گوگل حتی در حالت جستجوی ناشناس نیز فعال است و مرورگر را ایمن نگه می‌دارد. پس از نصب افزودنی Safe Search باید در قسمت تنظیمات، گزینه Allow In Incognito را انتخاب کنید تا در حالت ناشناس نیز فعال شود.

سخن آخر

در این مطلب، آموزش خاموش کردن جستجوی ایمن (Safe Search) گوگل را برای شما مورد بررسی قرار دادیم و سایت‌ها و موتورهای جستجوی جایگزین را نیز به شما معرفی کردیم. چنانچه روش‌های گفته شده در بالا مانع از خاموش شدن سیف سرچ شما شوند، تنها راه باقیمانده استفاده از ابزارهای تغییر IP خواهد بود. چنانچه سوالی در این رابطه دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. آیا شما روشی می‌شناسید که بتوان با آن Safe Search گوگل را غیرفعال کرد؟

پرسش‌های متداول

چرا سیف سرچ گوگل خاموش نمی‌شود؟

ممکن است برخی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت اجازه خاموش کردن جستجوی ایمن گوگل را ندهند. همین امر باعث می‌شود تا نتوانید آن را غیرفعال کنید.

آیا غیر از گوگل موتور جستجوهای دیگر هم جستجوی ایمن دارند؟

بله؛ هر موتور جستجویی قابلیت جستجوی ایمن برای جلوگیری از دسترسی به محتوای نامناسب را دارند که در مطلب پیش رو به مورد دیگر آن اشاره کرده‌ایم.

به این مطلب امتیاز دهید!

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)
آخرین مطالب

نظرات (86)

برای ثبت نظر خود وارد شوید.
محمد | میهمان
20 آبان 1402

سلام از من زده در حال حاضر نمیتوانید جستوجوی ایمن را خاموش کنید زیرا سرپرستتان ان را کنترل میکند چیکارش کنم???????? احساس میکنم 3 سالمه

محمد | میهمان
20 آبان 1402

ببخشید مال من خاموشه و خاکستری هست و هنوز هم هستش روشنش باید کنم؟

ali | میهمان
20 آبان 1402

مال من قفل شده و هر کاری میکنم غیر فعال نمیشه
هر روشیو امتحان کردم نشد
این اپلیکیشن 1.1.1.1 رو هم زدم ولی گفت رجیستر نشده این دستگاه

جواد | میهمان
20 آبان 1402

چرا نمیتونم از هیچ کدوم از روش ها جستجوی ایمن رو خاموش کنم؟

Asal | میهمان
20 آبان 1402

سلام ببخشید من جستجوی ایمن م فعال هست و قفله و هرچه سعی میکنم بازش کنم نمیشه درواقع این رو برای دخترم فعال کرده بودم و الان که دیگه گوشی دست خودم هست نمیتونم برش دارم

امیر | میهمان
20 آبان 1402

من که میرم اون صفحه تو اندروید میگه دستگاه شما توسط یک سرپرست کنترل میشه چیکار کنم؟

فرهاد | میهمان
20 آبان 1402

ببخشید اگه سیف مود قفل شده باشه ، موتور جستجوی دیگه ای هست که سیف مود نداشته باشه ؟ تغییر آی پی چطوری انجام میشه ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.

دخی | میهمان
20 آبان 1402

سلام من گوشیم شیائومی
بعد میخوام این safe serchرو خاموش کنم نمیش
میش راهنمایی کنید

Sayeh | میهمان
20 آبان 1402

من حریم خصوصی رو باز میکنم چیزی واسم نمیاره نمیتونم جست و جوی ایمن رو خاموش کنم

roya | میهمان
20 آبان 1402

سلام برای من صفحه سرچ قفل شده وباز نمیشه که بتونم ببندم لطفا راهنمایی کنید

 • قبلی
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • بعدی