ریست فکتوری چیست؟ چطور گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانیم؟


کالاتیک
نظرات 0
content-main-img

ریست فکتوری یا تنظیمات کارخانه فرایندی است که با انجام آن تمامی اطلاعات و داده‌های درون گوشی هوشمند حذف می‌شود. دلیل استفاده از عنوان تنظیمات کارخانه برای فرایند مذکور به این دلیل است که شما با انجام ریست فکتوری و حذف تمامی اطلاعات موجود، گوشیتان را به تنظیمات پیش فرض هنگام خروج از کارخانه تولیدی برمی‌گردانید. افراد به دلایل متعددی ممکن است به ریست فکتوری روی بیاورند اما رعایت نکات کلیدی در هنگام انجام تنظیمات ریست گوشی ضروری است زیرا پس از اتمام فرایند ممکن است برای شما مشکلات جدیدتری به وجود بیاورد.

خرید و مشاهده قیمت گوشی موبایل در فروشگاه کالاتیک

چگونه ریست فکتوری کنیم؟

ریست فکتوری در دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری صورت می‌گیرد. در بخش نرم افزاری نیاز است به تنظیمات گوشی خود دسترسی داشته باشید. در بخش نرم افزاری و با انجام ریست فکتوری تمامی عکس‌ها، فیلم‌ها و فایل‌های صوتی موجود در دستگاه پاک می‌شوند. انجام مراحل ریست در بخش سخت افزار متفاوت از نرم افزار است. در فرایند ریست فکتوری سخت افزاری شما نیاز به دسترسی به تنظیمات گوشی ندارید و باید عملیات Hard reset را انجام دهید. برای فرایند هارد ریست شما به دکمه‌های فیزیکی از گوشی‌تان که برای رفتن به منوی Recovery mode است احتیاج دارید که این کلیدها در هر گوشی با گوشی دیگر تفاوت دارد. در ادامه مقاله از کالاتیک به بررسی نحوه انجام ریست فکتوری در گوشی‌های برندهای مختلف با سیستم‌عامل‌های متفاوت خواهیم پرداخت.

نحوه ریست فکتوری سامسونگ

ریست فکتوری سامسونگ

همانطور که در ابتدا مقاله گفته شد با انجام ریست فکتوری تمامی اطلاعات از قبیل فایل صوتی، عکس و فیلم همچنین شخصی‌سازی‌های موجود در گوشی موبایل حذف و به تنظیمات زمان خرید گوشی باز خواهید گشت. قبل از ریست فکتوری به چند نکته مهم توجه کنید. ابتدا از داشتن شارژ گوشی خود مطمئن شوید؛ چون حداقل به 70% شارژ گوشی احتیاج دارید. برای تکمیل فرایند ریست فکتوری از حساب کاربری گوگل خارج شوید و از خاموش کردن گوشی حین فرایند بازگشت به تنظیمات کارخانه خودداری کنید.

ریست فکتوری در گوشی‌های سامسونگ به دو طریق دستی و منوی تنظیمات صورت می‌گیرد. اگر اقدام به خرید گوشی سامسونگ کرده‌اید، برای انجام ریست فکتوری از طریق تنظیمات، ابتدا به منوی گوشی قسمت تنظیمات بروید و گزینه «General Management» را انتخاب کنید. در صفحه پیش رو گزینه Reset را بزنید و آیکون «factory data reset» را انتخاب کنید؛ در انتها بر کلید Reset ضربه بزنید. توجه داشته باشید برای حفظ سلامت باتری از خاموش کردن یا درآوردن باتری حین انجام ریست فکتوری جدا خودداری کنید.

ریست فکتوری گوشی سامسونگ

هنگامی که به رمز گوشی خود دسترسی ندارید یا به هر دلیلی گوشی شما روشن نمی‌شود باید از طریق ریست فکتوری دستی به پاک کردن اطلاعات گوشی اقدام کنید. به این منظور ابتدا گوشی خود را با دکمه پاور خاموش کنید سپس دکمه افزایش صدا، دکمه پاور یا Home را همزمان نگه دارید تا زمانی که لوگوی سامسونگ روی صفحه نمایش مشاهده شود. در این قسمت پس از اتمام عملیات بوت شدن گوشی در صفحه پیش رو گزینه Wipe data/ factory reset را انتخاب کنید. به دلیل از کار افتادن تاچ گوشی برای بالا و پایین کردن منوها باید از دکمه‌های فیزیکی تنظیم صدا و برای کلیک روی گزینه‌ها از دکمه پاور استفاده کنید. وقتی صفحه جدید پیش روی شما ظاهر شد گزینه Delete all user data را انتخاب کنید و منتظر اتمام فرایند ریست باشید. پس از پایان فرایند، با انتخاب گزینه Reboot system now گوشی شما به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد.

مقالات مرتبط:

    چگونه جلوی زود خالی شدن باتری گوشی را بگیریم؟

    آموزش حل مشکل داغ شدن بیش از حد گوشی

نحوه ریست فکتوری آیفون

زمانی که آیفون شما هنگ می‌کند و به درستی برنامه‌ها را اجرا نمی‌کند نوبت به آن رسیده است تا آن را ریست فکتوری کنید. با ریست فکتوری نرم افزاری، گوشی وارد حالت ری استارت یا ریبوت می‌شود؛ به این منظور انگشت خود را برای مدتی روی دکمه پاور نگه دارید و گوشی را خاموش کنید. برای روشن کردن گوشی آیفون این بار علاوه بر دکمه پاور، دکمه هوم را نیز همزمان به مدت 15 ثانیه نگه دارید تا لوگوی اپل ظاهر شود. هنگامی که گوشیتان روشن شود شما یک گوشی ریست شده بدون نیاز به رمز عبور Apple ID در اختیار دارید.

ریست فکتوری گوشی آیفون

روشی کاربردی برای ریست فکتوری کردن سخت افزاری آیفون وجود دارد که با استفاده از تنظیمات گوشی صورت می‌گیرد. نحوه ریست فکتوری سخت افزاری آیفون با استفاده از تنظیمات گوشی به این گونه است که باید ابتدا وارد تنظیمات گوشی آیفون شوید و سپس به بخش General بروید. برای ادامه روند ریست روی گزینه Reset ضربه بزنید. اگر به صورت کامل می‌خواهید اطلاعات و داده‌های داخلی را حذف کنید بین موارد قابل مشاهده گزینه Reset All Settings را انتخاب کنید. در مرحله پایانی رمز آیفون را وارد کنید و منتظر بمانید تا آیفون شما به صورت کامل ریست فکتوری شود.

نحوه ریست فکتوری گوشی شیائومی

ریست فکتوری گوشی شیائومی

ریست فکتوری در گوشی‌های شیائومی با دو روش تنظیمات گوشی یا حالت بازیابی با دکمه‌های فیزیکی صورت می‌گیرد. در گوشی‌های سری شیائومی یا ردمی، پس از وارد شدن به تنظیمات گوشی به قسمت Additional Settings یا تنظیمات اضافی بروید و در پایین صفحه گزینه Factory Reset را انتخاب کنید. با اتمام ریست فکتوری همه‌ی اکانت‌ها، عکس‌ها، ویدئوها، برنامه‌ها و فایل‌ها پاک می‌شوند. اگر به دنبال حذف تمامی فایل‌های ذخیره شده در گوشیتان هستید یا در گوشی دیگر از آن‌ها کپی گرفته‌اید برای ادامه فرایند ریست فکتوری روی گزینه (Erase all data) بزنید. در مرحله بعدی می‌توانید انتخاب کنید که قصد حذف برنامه‌های دانلود شده و محتوای موجود در کارت حافظه مجزا را دارید یا خیر؟ پس از انتخاب گزینه مدنظر، روی گزینه بازنشانی تلفن ضربه بزنید.

روش کاربردی دیگر در ریست فکتوری گوشی شیائومی تنظیم مجدد کارخانه از طریق حالت بازیابی است. این روش هنگامی کاربرد دارد که امکان دسترسی به منو تنظیمات گوشی را ندارید. ابتدا از طریق Mi-Recovery به قسمت Factory reset بروید؛ سپس گوشیتان را خاموش کنید و پس از چند ثانیه انتظار، دکمه‌های تنظیمات صدا و پاور را همزمان چند ثانیه نگه دارید تا لوگوی شیائومی روی صفحه نمایش ظاهر شود. پس از روشن شدن گوشی دکمه تنظیمات صدا را همچنان نگه دارید تا حالت بازیابی نمایان شود.

با مشاهده صفحه Mi Recovery Mode همه دکمه‌ها را رها کنید. سپس گزینه Wipe Data را انتخاب کنید. به صفحه جدید بروید و گزینه Wipe All Data را پیدا کنید. برای ادامه روند راه اندازی مجدد گوشی به قسمت Reboot to System بروید و دکمه پاور را فشار دهید. با چند دقیقه تحمل دستگاه شما دوباره راه‌اندازی می‌شود و در ادامه برای ورود باید حساب‌های گوگل و می (Mi) اطلاعات کاربری را وارد کنید.

ریست فکتوری بدون رمز گوشی

اگر صاحب یکی از مدل‌های قدیمی گوشی‌های سامسونگ یعنی گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید 7 به پایین هستید با شماره گیری یکی از کدهای دستوری *2767*3855# و *2767*2878# می‌توانید گوشی خود را به راحتی ریست فکتوری کنید. با این حال اگر یکی از گوشی‌های سری جدید سامسونگ را در اختیار دارید از طریق روش‌های مذکور در مقاله «ریست فکتوری چیست و چگونه گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانیم؟» می‌توانید گوشی خود را ریست فکتوری کنید.

قبل از ریست فکتوری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بکاپ گرفتن از گوشی

یکی از مشکلات بزرگ در گوشی‌های جدید اندرویدی این است که پس از ریست فکتوری گوشی امکان راه اندازی مجدد آن سخت یا غیرممکن می‌شود. قابلیت جدید گوشی‌های اندرویدی برای حفظ اطلاعات شما در برابر سارقان، شما را ملزم به وارد کردن اطلاعات اکانت شخصی می‌کند و در صورتی که مشخصات وارد شده مغایر با اطلاعات اکانت اولیه باشد اجازه راه اندازی مجدد گوشی از شما سلب می‌شود. اگر رمز اکانت‌های خود را فراموش کردید یا به هر دلیلی قابلیت دسترسی مجدد به اکانت‌های وارد شده قبلی را ندارید برای حل این مشکل باید قبل از اقدام به ریست فکتوری گوشی به تنظیمات و سپس بخش Accounts بروید و از تمامی اکانت‌های موجود خارج شوید؛ با این کار پس از ریست فکتوری دستگاه از شما می‌خواهد یک اکانت جدید را وارد کنید.

راه اندازی نکردن مجدد گوشی با اکانت جدید که قابلیت امنیتی اضافه شده در گوشی‌های اندرویدی است امکان حفظ اطلاعات شخصی را بالاتر می‌برد. با این حال، در گوشی‌های اندروید 10 به بالا به این سادگی نمی‌توان گوشی را راه اندازی مجدد کرد و مجبور هستید اکانت اولیه را وارد کنید یا به طور کلی یک گوشی جدید بخرید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم هنگام راه اندازی گوشی آدرس جیمیل و رمز خود را در جایی امن یادداشت و نگهداری کنید تا در صورت لزوم بتوانید دوباره از آن استفاده کنید.

• نکته مهم دیگر قبل از ریست فکتوری گوشی، گرفتن بک آپ از تمامی اطلاعات و داده‌های موجود در گوشی موبایل است؛ زیرا با انجام ریست فکتوری تمامی اطلاعات شخصی که شامل فایل‌ها عکس‌ها فیلم و غیره است برای همیشه پاک می‌شود. پیشنهاد ما به شما استفاده از کلود بک‌آپ برای ذخیره اطلاعات مهم گوشیتان است.

سخن آخر

در مقاله پیش رو به توضیح عملیات ریست فکتوری گوشی‌ با انواع سیستم عامل‌ها پرداختیم. گاهی به دلیل کند عمل کردن گوشی یا باز نکردن برخی برنامه‌های ضروری شما به ریست فکتوری گوشیتان ترغیب می‌شوید. قبل از ریست فکتوری لازم است از تمامی اطلاعات موجود بکاپ تهیه کنید تا اطلاعات قبلی در درجه اول حفظ شوند و سپس بتوانید دوباره آن‌ها را برگردانید. برای انجام فرایند ریست فکتوری گوشی می‌توانید مقاله «ریست فکتوری چیست و چگونه گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانیم» را با دقت مطالعه کنید تا علاوه بر آگاهی از کاربرد ریست فکتوری با اجرای گام به گام مراحل ریست گوشی خود را در کمترین زمان و بدون هزینه به حالت کارخانه برگردانید.

پرسش‌های متداول

بعد فکتوری ریست حساب‌های تلگرام یا واتساپ دلیت اکانت می‌شوند یا خیر؟

خیر اگر بک آپ داشته باشید می‌توانید به حساب‌های قبلی خود بازگردید.

معایب برگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه چیست؟

گاهی اوقات بازگشت به تنظیمات کارخانه برای خالی شده حجم اشغالی و عملکرد بهتر گوشی‌تان لازم است و نمی‌توان برای این عملیات معایبی در نظر گرفت.

به این مطلب امتیاز دهید!

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)
مطالب مرتبط

نظرات (0)

برای ثبت نظر خود وارد شوید.